RSS

Teknologji RSS per kete kategori

Telefonia celulare, sa shumë po rritet, pavarësisht krizës

25. October 2009

0 Komente

Telefonia celulare dhe përdorimi i internetit kanë njohur rritje të ndjeshme, me gjithë krizën ekonomike. Rajoni me rritjen më të shpejtë është Evropa Lindore. Recesioni global ka pasur ndikim negativ në shumë degë të ekonomisë, por një prej tyre ka treguar qëndrueshmëri – teknologjia e informacionit. Gjithnjë e më shumë njerëz pajisen apo blejnë telefona […]

Lexo artikullin e plote...

Publikohet video shpallja e parë në revistë të shtypur

17. September 2009

2 Komente

Para disa javësh kemi shkruar për qëllimin e revistës “Entertainment Weekly” që në numrin e radhës të publikojë video shpalljen e parë të vërtetë. Tani mund ta shihni edhe në realitet si duket kjo gjë. Për shfaqjen e videos në botimin e shtypur “Entertainment Weekly” ka përdorur teknologjinë e kompanisë Americhip, e cila mundëson rreth […]

Lexo artikullin e plote...

Michael Jackson vdiq në vitin 2007, kështu thotë Google

28. June 2009

0 Komente

Ditën kur vdiq Michael Jackson, Interneti u vërsul nga miliona vizitor në të njëjten kohë duke shkaktuar një kaos të vërtetë në komunikacionin e të dhënave dhe duke bllokuar disa nga faqët më të mëdha të internetit.  Ky nuk është dhe ndonjë lajm i madhë, pasi këto gjëra mund të ndodhin, por lajmi interesant vjen […]

Lexo artikullin e plote...

Celularët dëmtojnë zonën e të mënduarit

13. March 2009

0 Komente

Fushat magnetike që përcojnë celularët ndikojnë shumë në aktivitetin celebral. Në këtë përfundim kanë dalë disa shkencëtarë italianë, të cilët e kanë publikuar studimin në revisten “Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolism”. Ekspozimi ndaj fushave magnetike ndryshon mënyren tonë të të mënduarit pasi ndikon në disa zona te trurit që kanë lidhje me marrjen […]

Lexo artikullin e plote...

60 për qind e popullatës së botës posedojnë celularë

6. March 2009

0 Komente

Përdorimi i telefonave celularë është rritur dukshëm gjatë shtatë viteve të fundit, derisa numri i parapaguesve në botë ka kërcyer nga një miliard në vitin 2002 në 4.1 miliardë në fund të vitit të kaluar, thuhet në një raport të lëshuar nga Kombet e Bashkuara. Vala befasuese e përdorimit të telefonave celularë është shënuar në […]

Lexo artikullin e plote...

Nokia N86, me 8 mega-pikselë

20. February 2009

0 Komente

Siç edhe paralajmëron emri i këtij modeli multimedial, ky telefon ka kamerë prej 8 mega-pikselave dhe fuqi të tjera në këtë segment. Edhe pse mundohet të dëshmohet vetëm për kah numri i pikselave (disa prodhues tashmë kanë modele edhe me 12 MP) N86 sjell kamerën e parë në telefon e cila posedon objektivin shumë-këndesh prej […]

Lexo artikullin e plote...

Cisco thotë se është duke ndërtuar një industri disa miliardë dollarëshe

15. February 2009

0 Komente

Cisco ka filluar një nismë për të ndihmuar qytetet në përdorimin e teknologjisë si shtysë për zhvillimin e industrive intelegjente, për zhvillimin ekonomik të tyre, si dhe për avancimin e shërbimeve për qytetar. ” Kjo iniciativë është quajtur “Urbanizimi Inteligjent.” “Interneti është duke u zgjeruar më shpejtësi të madhe,  dhe përveq përfshirjës së konsumaorëve dhe […]

Lexo artikullin e plote...

Google tani ka njohuri edhe për të rrahurat e zemrës tuaj

6. February 2009

0 Komente

Dy gjigandët teknologjik, Google dhe IBM kanë bashkuar forcat në një projekt të ri të quajtur Google Health, shërbim ky që do të jetë në gjendje të tërheqë të dhëna dhe informacione drejtpërsëdrejti nga pajisje të ndryshme mjekësore siq janë: pajisja e monitorimit të zemrës, pajisja për matjen e sheqerit në gjak, etj. Kjo është […]

Lexo artikullin e plote...