RSS

Shkencë RSS per kete kategori

Sipas Nostradamusit: 2012-a nuk do të jetë fundi i botës

22. November 2009

5 Komente

Po, 2012-a sipas majave, është fundi i botës, por çfarë mendon Nostradamusi? Pyetja nuk është aq e lehtë, duke qenë së flitet për profeci, por ne e dimë, që kur kemi filluar së foluri për fundin e botës sipas majave. Duke folur për profeci, atëherë është një rast i përshtatshëm për të marrë mendimin e […]

Lexo artikullin e plote...

Hakerat shumë shpejt mund të kontrollojnë trurin tonë?!

21. October 2009

0 Komente

Hakerat që marrin kontrollin e kompjuterit konsiderohen negativë. Tani shkencëtarët shqetësohen se një ditë ata do përpiqen të na marrin kontrollin e trurit. Në vitin e kaluar, kërkuesit kanë zhvilluar teknologji që mundësojnë përdorimin e mendimeve për të operuar një kompjuter, të manovrohet një karrige me rrota ose të përdoret edhe Twitter – gjithçka pa […]

Lexo artikullin e plote...

Njerëzit mësojnë në gjumë

30. April 2009

1 Koment

Dihet që gjumi është i nevojshëm për të mbijetuar. Mendohej se ai ishte vetëm një periudhë pushimi por kohët e fundit dijetarët kanë parë një lidhje midis kujtesës dhe gjumit. Freud (Frojdi) që në 1897-tën shkruante se nuk mendonte që ëndrrat ishin të pakuptimta por ishin një mënyrë për të lëvruar përvojat e fituara. Në […]

Lexo artikullin e plote...

Bllokimi i Diellit

25. April 2009

0 Komente

Shpërthimi i papritur i Malit Pinatubo më 15 qershor të vitit 1991 e dërgoi një shtëllungë të madhe të hirit në qiell, e njollosi diellin dhe e demonstroi një mënyrë për të shpëtuar njerëzimin nga një katastrofë potenciale klimatike. 20 milionë tonë të dyoksidit të sulfurit nga mali në Filipine u ngritën në stratosferë, duke […]

Lexo artikullin e plote...

Jill, gruaja qe po ben me “dhimbje koke” shkencetaret

20. April 2009

0 Komente

Rasti i rralle i nje gruaje qe arrin te kujtoje gjithcka qe ka ndodhur ne te shkuaren e saj, ka mahnitur shkencetaret. Nese i thua nje date te 20 viteve me pare ajo arrin te thote diten e sakte javore, nese ate dite ka rene shi ose jo, apo nese ate dite eshte ngritur ne […]

Lexo artikullin e plote...

Univers, parashikohet perplasja e 4 galaktikave

19. April 2009

0 Komente

Astronomet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers. Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, “Chandra” qe ndodhet ne Hubble, astronomet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 […]

Lexo artikullin e plote...

Google Earth mund te zbuloje tsunami-n!

21. March 2009

0 Komente

Google Earth mund te individualizoje levizjet anormale ne dete qe me pas shnderrohen ne tsunami. Programi i njohur i gjigandit amerikan te internetit, eshte ne gjendje te lajmeroje kerkuesit se zona te banuara rrezikohen nga cunamet qe shkaktohen prej temeteve nenujore. Kete zbulim e kane bere gjeologet e Universitetit te Portsmuthit ne Britanine e Madhe, […]

Lexo artikullin e plote...

Celularët dëmtojnë zonën e të mënduarit

13. March 2009

0 Komente

Fushat magnetike që përcojnë celularët ndikojnë shumë në aktivitetin celebral. Në këtë përfundim kanë dalë disa shkencëtarë italianë, të cilët e kanë publikuar studimin në revisten “Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolism”. Ekspozimi ndaj fushave magnetike ndryshon mënyren tonë të të mënduarit pasi ndikon në disa zona te trurit që kanë lidhje me marrjen […]

Lexo artikullin e plote...