RSS

Mjekësi RSS per kete kategori

Të gjitha efektet kuruese të mollës

30. August 2009

0 Komente

Molla ka përbërës të shumtë ushqyes e shërues. Ajo përmban sidomos natrium, hekur, fosfor, disa alkaloide, geraniol, acetaldehid, paktin, sheqer, thartirë të mollës, në sasi të vogla ka dhe vajra eterikë, ndërsa nga vitaminat dallohet vitamina A, B dhe C. Përveçse përdoret si pemë freskuese dhe për përgatitjen e lëngjeve të ndryshme dhe të uthullës, […]

Lexo artikullin e plote...

OBSH: Virusi i gripit të derrave mund të infektojë 2 miliardë vetë

25. July 2009

0 Komente

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se virusi H1N1 i gripit të derrave mund të infektojë deri në 2 miliardë vetë gjatë dy vjetëve të ardhshëm, rreth një ndër tre vetë në botë. Një zyrtar i lartë për agjencinë e Kombeve të Bashkuara, Keixhi Fukuda tha dje se OBSH-ja ka njoftuar deri tani vetëm raste të […]

Lexo artikullin e plote...

Për një shëndet më të mirë, bëni 10000 hapa në ditë

6. June 2009

0 Komente

Njerëzit do të duhej të ecin 10000 hapa në ditë për të qenë të shëndetshëm. Trashësia dhe sëmundjet e zemrës janë dy probleme më të mëdha që i përcjellin njerëzit të cilët çdo kund shkojnë me veturë”, konsideron profesori i pediatrisë, James Hill nga Universiteti Kolorado. Ata të cilët ecin në këmbë prej shtëpisë deri […]

Lexo artikullin e plote...

Njerëzit mësojnë në gjumë

30. April 2009

1 Koment

Dihet që gjumi është i nevojshëm për të mbijetuar. Mendohej se ai ishte vetëm një periudhë pushimi por kohët e fundit dijetarët kanë parë një lidhje midis kujtesës dhe gjumit. Freud (Frojdi) që në 1897-tën shkruante se nuk mendonte që ëndrrat ishin të pakuptimta por ishin një mënyrë për të lëvruar përvojat e fituara. Në […]

Lexo artikullin e plote...

Celularët dëmtojnë zonën e të mënduarit

13. March 2009

0 Komente

Fushat magnetike që përcojnë celularët ndikojnë shumë në aktivitetin celebral. Në këtë përfundim kanë dalë disa shkencëtarë italianë, të cilët e kanë publikuar studimin në revisten “Journal of Cerebral Blood Flow & Metabolism”. Ekspozimi ndaj fushave magnetike ndryshon mënyren tonë të të mënduarit pasi ndikon në disa zona te trurit që kanë lidhje me marrjen […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook & MySpace shkaktojne kancer!

21. February 2009

1 Koment

Komunikimi me miqtë në “rrjetet shoqërore”, siç është Facebook dhe My Space, rrit rrezikun nga kanceri, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe demenca, shkruan revista shkencore britanike nga Instituti i Biologjisë. Dërgimi i e-maileve, në vend të kontaktit të zakonshëm ‘sy më sy’, mund të shkaktojë ndryshime në sjelle dhe të dobësojë sistemin imun, […]

Lexo artikullin e plote...

Google tani ka njohuri edhe për të rrahurat e zemrës tuaj

6. February 2009

0 Komente

Dy gjigandët teknologjik, Google dhe IBM kanë bashkuar forcat në një projekt të ri të quajtur Google Health, shërbim ky që do të jetë në gjendje të tërheqë të dhëna dhe informacione drejtpërsëdrejti nga pajisje të ndryshme mjekësore siq janë: pajisja e monitorimit të zemrës, pajisja për matjen e sheqerit në gjak, etj. Kjo është […]

Lexo artikullin e plote...

Meshkujt inteligjentë kanë spermë më cilësore

8. December 2008

0 Komente

Meshkujt inteligjente prodhojne sperme me cilesore se pjesa tjeter e gjinise mashkullore. Studimi eshte kryer nga studiues britanike te Institutit te Psikiatrise, qe analizoi te dhena nga ish ushtare amerikane qe kane sherbyer gjate luftes ne Vietnam. Ata zbuluan se personat qe dolen me mire ne testet e inteligjences, kishin sperme me te levizshme. Studimi […]

Lexo artikullin e plote...