RSS

Lifestyle RSS per kete kategori

Disa këshilla si t’i shmangim problemet shëndetësore gjatë udhëtimit?!

27. April 2012

0 Komente

Stina e verës është një periudhë kur njerëzit shkojnë për pushime nga një vend në tjetrin. Dhe shpesh ata shqetësohen nëse janë të mbrojtur nga mikrobet kur kryejnë udhëtime të gjata dhe u duhet të qëndrojnë për shumë orë në mjedise të mbyllura si në aeroplan, tren apo autobus. Përhapja e tanishme e gripit të […]

Lexo artikullin e plote...

Këshilla të dobishme mbi udhëtimin pa viza në zonën Shengen

20. March 2011

0 Komente

Të gjithë ju që dëshironi të udhëtoni pa viza në ndonjërin nga shtetet e zonës Shengen, duhet të keni kujdes disa gjëra, siq janë: Dokumentet kryesore: Pasaporta biometrike, Sigurimi shëndetësor (mund ta bleni online duke klikuar: ketu) Qëllimi i udhëtimit që duhet të jetë vetëm turistik dhe jo për të punuar, shkolluar apo për të jetuar në […]

Lexo artikullin e plote...

SHBA, pasagjer shume i shendoshe per te fluturuar

10. September 2009

0 Komente

Ndalohet ne aeroport pasi eshte ‘shume i shendoshe’ per te fluturuar. Keshtu i ka ndodhur Emery Orto, nje shtetasi amerikan qe peshon 160 kilograme i cili nuk u lejua te fluturonte prej Las Vegas. Pas nje pushimi te shkurter ne Kaliforni, Orto ishte gati per t’u kthyer ne shtepi, ne Chicago, bashke me gruan Clara.

Lexo artikullin e plote...

Për një shëndet më të mirë, bëni 10000 hapa në ditë

6. June 2009

0 Komente

Njerëzit do të duhej të ecin 10000 hapa në ditë për të qenë të shëndetshëm. Trashësia dhe sëmundjet e zemrës janë dy probleme më të mëdha që i përcjellin njerëzit të cilët çdo kund shkojnë me veturë”, konsideron profesori i pediatrisë, James Hill nga Universiteti Kolorado. Ata të cilët ecin në këmbë prej shtëpisë deri […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook & MySpace shkaktojne kancer!

21. February 2009

1 Koment

Komunikimi me miqtë në “rrjetet shoqërore”, siç është Facebook dhe My Space, rrit rrezikun nga kanceri, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe demenca, shkruan revista shkencore britanike nga Instituti i Biologjisë. Dërgimi i e-maileve, në vend të kontaktit të zakonshëm ‘sy më sy’, mund të shkaktojë ndryshime në sjelle dhe të dobësojë sistemin imun, […]

Lexo artikullin e plote...

Ekspertët tregojnë 5 arsye për të cilat e vlerësojmë seksin

26. December 2008

0 Komente

Marrëdhënia seksuale do t’ua lehtësojë jetën vetëm nëse ajo ju përshtatet dhe është ekzaktësisht për ju. Një lidhje e cila vetëm sa arrin të mbijetojë nuk mund të sjellë kënaqësinë e dëshiruar. Nëse marrëdhënia ju përgjigjet juve, kultivon dhe rrit intimitetin emocional, atëherë janë të pakta gjasat që të do humbisni të pakënaqur nëpër botë. […]

Lexo artikullin e plote...

Detajet që s’duhet t’i mungojnë jetës në shtrat

1. November 2008

1 Koment

Për të pasur një marrëdhënie të mirë është e rëndësishme që të kombinohen dy faktorë: Dashuria dhe seksi. Dashuria është një ndjenjë që lind natyrshëm ndaj edhe mundësitë për të dhënë këshilla janë të pakta. Ndërsa për sa i përket jetës në krevat ka disa mënyra, të cilat mund të vijnë natyrshëm, por edhe mund […]

Lexo artikullin e plote...

Femrat kujdesen më shumë se meshkujt

31. October 2008

1 Koment

Sipas disa hulumtimeve, afro 80% e femrave dhe meshkujve besojnë se llojette të caktuara të ushqimeve dhe pijeve, kanë efekt pozitiv në ruajtjen e shëndetit, por femrat megjithatë janë ca më të freskëta në kujdesin e tyre. Femrat në raport me meshkujt mendojnë më shumë se ushqimi mund të jetë i mirë për: – ruajtjen […]

Lexo artikullin e plote...