RSS

Art & Kulturë RSS per kete kategori

Në Vatikan zbulohet një dokument në gjuhën shqipe, i vitit 1210

26. October 2010

0 Komente

Eshtë folur e shkruar, por gjithnjë deri tani në formë të supozimeve, “duhet” të ketë libra, dorëshkrime apo dokumente të shkruara në gjuhën shqipe, të cilat janë më të hershme sesa “Formula e pagëzimit” nga viti 1462 apo nga libri i parë i shtypur në gjuhën shqipe “Meshari” nga viti 1555. Kërkimet nuk kanë rreshtur, […]

Lexo artikullin e plote...

Elbasan, zbulohen dy varre ilire në muret e kalasë

8. August 2010

0 Komente

Zbulohen afër mureve të Kalasë së Elbasanit dy varre të lashta ilire, ndërkohë që Elbasani është fare pranë ngritjes së një muzeu arkeologjik. Dy varret ilire që u zbuluan afër mureve të kalasë gjatë realizimit të projektit për të, sipas specialistëve, do të jenë objekt i ardhshëm i studiuesve të fushës së arkeologjisë.

Lexo artikullin e plote...

Koleksioni i pikturave të Pikasos pritet të shitet për 2.9 milionë euro

22. May 2010

0 Komente

Një koleksion i pikturave të piktorit të madh Pablo Pikaso, pritet që gjatë një ankandi, i cili do të organizohet më vonë gjatë këtij viti, të arrijë shumën prej 2.9 milionë euro. 57 pikturat, të cilat janë vepër e artistit të madh spanjoll, do të shiten në ankandin Sothbis, në rrugën “Nju Bond” të Londrës, […]

Lexo artikullin e plote...

Kështjella e Argjirosë, 2 mijë turistë në një muaj

10. September 2009

0 Komente

Kështjella e Argjirosë është vendi më i vizituar nga turistët gjatë vizitës në Gjirokastër. Vlerat e saj monumentale tërheqin çdo vit mijëra vizitorë të cilët njihen më nga afër me historinë dhe pamjen e rrallë që të ofrojnë vetëm kështjellat e lashta. Vetëm gjatë muajit korrik numri i vizitorëve arriti në 2000. “Kemi rreth 2 […]

Lexo artikullin e plote...

Origjina dhe simbolet e flamurit shqiptar!

26. August 2009

0 Komente

“Flamuri Shqiptar ashtu si dhe gjuha e tij, kanë karakter kozmik, andaj ai duket se është po aq i vjetër sa dhe vet ndërgjegjja njerëzore! Gjithashtu, i gjen të mishëruara brenda simbolit të tij, të gjitha etapat historike në të cilat ka kaluar gjaku i shqiptarëve, nëpër mijëvjeçarët dhe peripecitë e civilizimit të vet të […]

Lexo artikullin e plote...

Michael Jackson vdiq në vitin 2007, kështu thotë Google

28. June 2009

0 Komente

Ditën kur vdiq Michael Jackson, Interneti u vërsul nga miliona vizitor në të njëjten kohë duke shkaktuar një kaos të vërtetë në komunikacionin e të dhënave dhe duke bllokuar disa nga faqët më të mëdha të internetit.  Ky nuk është dhe ndonjë lajm i madhë, pasi këto gjëra mund të ndodhin, por lajmi interesant vjen […]

Lexo artikullin e plote...

Top Fest 6: Çmimin e madh e fiton Linda me këngën “Endërroja”

11. May 2009

1 Koment

Çmimin e madh të natës finale të ndarjës së çmimeve në Top Fest 6 e fiton Linda me këngën “Endërroja”. Sëbashku me cmimin e madh që do ta bëj Lindën të fmashme si këngetare, ajo fitoj edhe plot 10 mijë euro.

Lexo artikullin e plote...

Top Fest 6: Gili dhe Enis Potoku fitojnë çmimin e Internetit

10. May 2009

0 Komente

Në natën finale të ndarjës së çmimeve në Top Fest 6, Gili dhe Enis Potoku me këngën “Kur u ndamë” – Gili dhe Enis Potoku (Video)” tashme të bërë hit fituan çmimin e Internetit. Pothuajse është pritur një gjë e tillë pasi kënga pëlqehet mjaft shumë nga publiku i gjërë, dhe kjo mëse miri mund të […]

Lexo artikullin e plote...