RSS

Biznes & Ekonomi RSS per kete kategori

Efekti krizë, në SHBA banorët lënë shtëpitë dhe jetojnë në tenda

27. March 2009

0 Komente

Ashtu si në depresionin e madh në vitet ’90, në SHBA rikthehen tendat. E pabesueshme, por e vërtetë ne Nju Jork, Los Anxhelos, Siatëll, San Petërburg në Florida mijëra të papunë kanë humbur shtëpitë për shkak të kredive dhe jetojnë në tenda. [nggallery id=6] Sakramento, kryeqyteti i Kalifornias është një ndër më të goditurit nga […]

Lexo artikullin e plote...

Dubai vuan pasojat e krizës ekonomike botërore

15. March 2009

0 Komente

Emirati i vogël i Dubait po përpiqet prej kohësh të shndërrohet në një qendër ndërkombëtare finance dhe tregtie në ekonominë botërore. Ky vend ka krijuar një imazh ultramodern me hotele luksoze dhe qendra pushimesh si dhe me aktivitete sportive ekskluzive. Por, kriza ekonomike botërore e ka goditur rëndë Dubain. Banka zvicerane e investimeve, UBS, parashikon […]

Lexo artikullin e plote...

Vatikani preferon sistemin financiar Islam

13. March 2009

0 Komente

Vatikani ka ofruar sistemin financiar islam për bankat perëndimore, si alternativë për të tejkaluar krizën ekonomike botërore. Gazeta e përditshme e Vatikanit “L’osservatore Romano” raporton se ky sistem mund të ndihmojë për kalimin e krizës financiare. “Parimet etike Islame, mbi të cilat janë të vendosura financat, mund t’i ofrojnë bankat më afër klientëve dhe frymës […]

Lexo artikullin e plote...

Postë-Telekomi i Kosovës gjobit kompaninë Alcatel me 9.5 milione euro

8. March 2009

0 Komente

Për shkak të mosrespektimit të kontratës 25 milionëshe, PTK e ka dënuar kompaninë franceze Alcatel me 9.5 milionë euro. Ky është dënimi më i madh prej pasluftës në Kosovë. Drejtori Shyqyri Haxha thotë se nuk i kishte mbetur rrugë tjetër. Një dënim të pazakontë, për nga shuma, e ka shqiptuar drejtori i ri i Postës […]

Lexo artikullin e plote...

Shqipëria lançon spotin e turizmit në Euro News (Video)

24. February 2009

1 Koment

Pas CNN, Shqipëria do të bëjë spot për promovimin e turizmit edhe në rrjetin tjetër prestigjioz, Euro News. Minitri i Turizmit Ylli Pango tha në një konferencë për shtyp se numri prej 2.7 milionë turistë që kanë vizituar Shqipërinë, gjatë vitit të kaluar, përveç përmirësimit të imazhit të Shqipërisë, konsiderohet dhe si rezultat i transmetimit […]

Lexo artikullin e plote...

Cisco thotë se është duke ndërtuar një industri disa miliardë dollarëshe

15. February 2009

0 Komente

Cisco ka filluar një nismë për të ndihmuar qytetet në përdorimin e teknologjisë si shtysë për zhvillimin e industrive intelegjente, për zhvillimin ekonomik të tyre, si dhe për avancimin e shërbimeve për qytetar. ” Kjo iniciativë është quajtur “Urbanizimi Inteligjent.” “Interneti është duke u zgjeruar më shpejtësi të madhe,  dhe përveq përfshirjës së konsumaorëve dhe […]

Lexo artikullin e plote...

Kosova për herë të parë në një paketë turistike

7. February 2009

0 Komente

Regent Holidays, është agjencia e parë e udhëtimeve në botë e cila ju ofron klientëve të vet një paketë turistike 4 ditëshe për në Kosovë. Në web faqen zyrtare të kompanisë Regent Holidays, thuhet se për 555 stërlina, i garantohet çdo turisti që të shohë nga afër shtetin më të ri në Europë, veçanërisht xhamitë […]

Lexo artikullin e plote...

Londër, restorant ku klienti paguan aq sa dëshiron!

7. February 2009

0 Komente

Një restorant në qendër të Londrës ka gjetur një mënyrë të veçantë për t’i bërë ballë krizës ekonomike. Gjatë gjithë muajit shkurt, në restorantin “Litëll Bej” klientët mund të vendosin vetë çmimin e ushqimit që porosisin. Kjo, sipas pronarit, ka rezultuar një mënyrë tepër efikase, pasi shpeshherë, klientët kanë paguar 20% më shumë se çmimi […]

Lexo artikullin e plote...