RSS

Etiketa: "Rrjetët Shoqërore Online"

Pentagoni përdor faqet sociale të komunikimit në Internet

24.08.2009

0 Komente

Departamenti amerikan i Mbrojtjes është institucioni i fundit qeveritar që hyn në botën e rrjeteve sociale në internet. Zyrtarët që i takojnë brezit të atyre që janë mësuar me postën e rregullt dhe ndoshta e-mailin, po përpiqen të vënë mesazhe në Twitter, të shkruajnë në bloge dhe të krijojnë miq në Facebook. Vetëm para pak […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook tani numëron 200 milion anëtar aktiv

08.04.2009

0 Komente

Sipas vetë themeluesit të Facebook, Mark Zuckerberg, ky rrjet shoqëror sot ka arritur shifrën e 200 milion anëtarëve aktiv. I themeluar në vitin 2004, Facebook shumë shpejt u shndërrua në një nga rrjetet shoqërore më të vizituara në internet. Në muajin Gusht të vitit 2008, Facebook numëronte 100 milion anëtar të regjistruar, ndërsa vetëm pas […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook, ne shenjestren e hacker-ave

02.03.2009

0 Komente

Faqja e internetit e Facebook eshte bere shenjester e pirateve informatike, te cilet perpiqen te vjedhin te dhena te rendesishme nga perdoruesit. Faqja e rrjetit social eshte goditur nga 5 probleme te vecanta sigurie ne 7 ditet e fundit, kane bere te ditur ekspertet. Duke krijuar mesazhe te rreme te mbushur me detajet e anetareve […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook & MySpace shkaktojne kancer!

21.02.2009

1 Komment

Komunikimi me miqtë në “rrjetet shoqërore”, siç është Facebook dhe My Space, rrit rrezikun nga kanceri, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe demenca, shkruan revista shkencore britanike nga Instituti i Biologjisë. Dërgimi i e-maileve, në vend të kontaktit të zakonshëm ‘sy më sy’, mund të shkaktojë ndryshime në sjelle dhe të dobësojë sistemin imun, […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook ka 140 milionë shfrytëzues

22.12.2008

0 Komente

Rrjeti shoqëror online Facebook sërish po thyen të gjitha rekordet. Lajmi më i ri nga tabori i tij pohon se ka thyer kufirin prej 140 milionë shfrytëzuesve në mbarë botën. Edhe statistikat tjera që lidhen më këtë rrjet të popullarizuar shoqëror janë bukur mbresëlënëse. Për shembull, çdo ditë në Facebook regjistrohen 600.000 shfrytëzues; shfrytëzuesi mesatar […]

Lexo artikullin e plote...

Facebook fiton gjykimin rekord prej 873 milionë dollarësh

25.11.2008

0 Komente

Rrjeti më i madh shoqëror online, Facebook, ka fituar gjykimin me vlerë prej 873 milionë dollarësh në rastin kundër një spameri, që është edhe vlera më e madhe ndonjëherë në gjykimet e kësaj natyre. Në këtë proces kanë qenë të akuzuar Adam Guerbuez, Atlantis Blue Capital dhe 25 njerëz tjerë anonimë, sepse me mashtrim kanë […]

Lexo artikullin e plote...