RSS

Etiketa: "Microsoft"

Windowsi i ri nuk do të irritojë si Vista

29.10.2008

0 Komente

Versioni i radhës i Microsoft Windows, softuerit i cili definon përvojën kompjuterike për shumicën e njerëzve, gjoja do t’ua hip nervat më pak sesa paraardhësi i tij shumë i dobët, Vista. Nga Microsoft porosisin se shfrytëzuesit e kompjuterëve do të mund të testojnë versionin e ri qysh në fillim të vitit të ardhshëm. Prodhuesi më […]

Lexo artikullin e plote...

Microsoft në vendin e parë në botë për investime në shkencë dhe hulumtime

21.10.2008

0 Komente

Gjiganti amerikan i softuerit “Microsoft” është kompani e cila gjatë ditëve të fundit ka investuar 5,6 miliardë euro në shkencë dhe hulumtime, që paraqet investim më të madh për këto qëllime, publikoi Komisioni Evropian. Mes dhjetë kompanive të para ndodhen edhe tre firma nga BE-ja. Sipas konstatimeve të Qeverisë evropiane, sipas tempos së rritjes të investimeve në […]

Lexo artikullin e plote...

Microsoft lajmëron ardhjen e Silverlight 2.0

11.10.2008

0 Komente

Gjiganti i teknologjisë informative, Microsoft ka paralajmëruar një konferencë me gazetarë për ditën e hënë. Sipas të gjitha gjasave, në këtë konferencë do të bëhët e ditur përfundimi dhe lëshimi i Silverlight 2.0, konkurentit kreyesor të Adobe Flash. Konferenca do të mbahët të hënën, në ora 09.00, dhe mësa duket Scott Guthrie, udhëheqësi i divizionit […]

Lexo artikullin e plote...

Microsoft Cloud vjen muajin e ardshëm

09.10.2008

0 Komente

Drejtori ekzekutiv i Microsofit, Steve Ballmer, ka zbuluar javën e kaluar disa prej detajeve të sistemit të ri operativ, që synon të ndihmojë programuesve të zhvillojnë aplikacione të Internetit. Sistemi operativ, i njohur si Windows Cloud, pritet të dalë muajin e ardhshëm dhe sipas Ballmer-it është një projekt i ndarë nga Windows 7,  sistem ky […]

Lexo artikullin e plote...

A është pishman Yahoo tani?

09.10.2008

0 Komente

Dje aksionet e Yahoo!-së arritën vlerën më të ulët në pesë vitet e fundit. Në çastet e fundit të tregtimit të ditës së djeshme një aksion kushtonte 15.31$. Me këtë, praktikisht çmimi u përgjysmua nga ai që Microsoft ishte i gatshëm të japë  në shkurt. Oferta u refuzua sepse nga Yahoo mendonin se vlejnë shumë […]

Lexo artikullin e plote...

Microsoft premton version e parë të “Windows 7” gjatë muajit tetorit

26.09.2008

0 Komente

Gjiganti softuerik “Microsoft” do të lansoi versionin e parë të sistemit të ardhshëm operativ “Windows 7” (që formalisht është i njohur me emrin Blackcomb and Vienna) në tetor, është bërë e ditur nga “Microsoft”-i. Bëhet fjalë për versionin “para beta” i cili do të publikohet në konferencën informatike- PDC (Profesional Developers Conference). Takimi do të […]

Lexo artikullin e plote...