RSS

Etiketa: "Kriza Financiare"

Efekti krizë, në SHBA banorët lënë shtëpitë dhe jetojnë në tenda

27.03.2009

0 Komente

Ashtu si në depresionin e madh në vitet ’90, në SHBA rikthehen tendat. E pabesueshme, por e vërtetë ne Nju Jork, Los Anxhelos, Siatëll, San Petërburg në Florida mijëra të papunë kanë humbur shtëpitë për shkak të kredive dhe jetojnë në tenda. [nggallery id=6] Sakramento, kryeqyteti i Kalifornias është një ndër më të goditurit nga […]

Lexo artikullin e plote...

Dubai vuan pasojat e krizës ekonomike botërore

15.03.2009

0 Komente

Emirati i vogël i Dubait po përpiqet prej kohësh të shndërrohet në një qendër ndërkombëtare finance dhe tregtie në ekonominë botërore. Ky vend ka krijuar një imazh ultramodern me hotele luksoze dhe qendra pushimesh si dhe me aktivitete sportive ekskluzive. Por, kriza ekonomike botërore e ka goditur rëndë Dubain. Banka zvicerane e investimeve, UBS, parashikon […]

Lexo artikullin e plote...

Vatikani preferon sistemin financiar Islam

13.03.2009

0 Komente

Vatikani ka ofruar sistemin financiar islam për bankat perëndimore, si alternativë për të tejkaluar krizën ekonomike botërore. Gazeta e përditshme e Vatikanit “L’osservatore Romano” raporton se ky sistem mund të ndihmojë për kalimin e krizës financiare. “Parimet etike Islame, mbi të cilat janë të vendosura financat, mund t’i ofrojnë bankat më afër klientëve dhe frymës […]

Lexo artikullin e plote...

Investitori legjendar Uorren Bafet optimist për të ardhmen

30.01.2009

0 Komente

Njeriu më i pasur i botës, investitori legjendar Warren Buffett, i tha korrespondentit të Zërit të Amerikës, Barry Wood, se megjithë krizën e thellë financiare dhe ekonomike, ai beson se aksionet e kompanive amerikane janë me leverdi dhe se ai është optimist për të ardhmen afatgjatë. Warren Buffet nuk është një manjat i zakonshëm. Dy […]

Lexo artikullin e plote...

Rriten fitimet e Google, edhe përkundër krizes globale ekonomike

25.01.2009

0 Komente

Edhe pse kriza globale ka përfshirë kompanitë më të mëdha te të gjitha industrive në tërë rruzullin tokësor, për gjigandin e Internetit Google, gjërat nuk janë duke ecur edhe aq keq. Fitimi neto në qerekun e fundit të vitit 2008, ishte 382 milion dollar, apo 68% më pak në krahasim më perioden e njëjtë të […]

Lexo artikullin e plote...

Qeveria britanike shpëton bankat më të mëdha

13.10.2008

0 Komente

Qeveria britanike sot duhet ta fillojë aksionin më të madh për shpëtimin e bankave, kur katër bankat më të mëdha komerciale – “HBOS”, “Royal Bank of Scotland”, “Lloyds TSB and Barklays” – edhe zyrtarisht do të kërkojnë ndihmë me vlerë prej 35 miliardë paundëve. Pas këtij hapi deri tani të pavërejtur, Qeveria britanike do të […]

Lexo artikullin e plote...

Euro po ballafaqohet me probleme

12.10.2008

0 Komente

Në kohën kur Evropa po ballafaqohet me krizën financiare, monedha euro po ashtu i ka problemet e veta. Prej nivelit të lartë ndaj dollarit amerikan, që e kishte arritur në korrik të këtij viti, me ç’rast këmbehej me 1.6 dollar, aktualisht ka rënë nën raportin 1.37. Analistët thonë se kjo pjesërisht reflekton besimin e një […]

Lexo artikullin e plote...

Plani i G7-ës për të luftuar krizën

12.10.2008

0 Komente

Ministrat e financave të Grupit të Shtatë vendeve më të pasura të botës kanë premtuar që të ndërmarrin veprime vendimtare si dhe të përdorin të gjitha mjetet për të mbrojtur bankat kryesore institucionet financiare nga dështimi. Duke e shpallur planin pesëpikësh për të luftuar krizën aktuale financiare globale, ministrat thanë se do të ndihmojnë mbarëvajtjen […]

Lexo artikullin e plote...