RSS

Etiketa: "Kanceri"

Facebook & MySpace shkaktojne kancer!

21.02.2009

1 Komment

Komunikimi me miqtë në “rrjetet shoqërore”, siç është Facebook dhe My Space, rrit rrezikun nga kanceri, sëmundjet e zemrës, goditja në tru dhe demenca, shkruan revista shkencore britanike nga Instituti i Biologjisë. Dërgimi i e-maileve, në vend të kontaktit të zakonshëm ‘sy më sy’, mund të shkaktojë ndryshime në sjelle dhe të dobësojë sistemin imun, […]

Lexo artikullin e plote...

Duhani në banken e të pandehurve

26.10.2008

0 Komente

Edhe ai pasiv favorizon zhvillimin e diabetit. Më shumë se bionde mund të jenë “të embëla”. Eshtë publikuar kohët e fundit një studim që vlerëson hipotezen e një lidhjeje mes  duhanit dhe zhvillimit te intolerancës ndaj glucideve. Duhani i tëpruar prek edhe pirësit “pasiv” që shikohet në funksionimin e qelizave te çmuara beta pankreatike. Tymi […]

Lexo artikullin e plote...

Shkencëtarët, drejt rrugës për të kuruar kancerin

23.10.2008

0 Komente

Shkencëtarët kanë zbualuar gene të reja që kanë lidhje më tumorrin në mushkeri. Shkencëtarët kanë zbualuar gene të reja që kanë lidhje më tumorrin në mushkeri. Revista shkencore “Nature” ka publikuar hartën e genve dhe të mekanizmave molekulare që tregojnë formën më të zakonshme të kancerit në mushkeri. Rezultati që ka nxjerrë “Sequencing Project”, ka […]

Lexo artikullin e plote...

Aspirina e ibuprofeni mbrojnë nga kanceri

09.10.2008

0 Komente

Pёrdorimi i rregullt i analgjezikёve tё zakonshёm, siç janë aspirina dhe ibuprofeni, e zvogёlojnё rrezikun e prekjes nga kanceri i gjirit, kanё treguar hulumtimet mё tё reja. Studimet e publikuara nё “Journal of the National Cancer Institute”, tё cilat kanё pёrfshirё 2.7 milionё gra, kanё treguar se aspirina e zvogëlon rrezikun e këtij lloji tё […]

Lexo artikullin e plote...