RSS

Etiketa: "Google"

Google dhe Yahoo bashkojnë shërbimet (por ama vetëm në Kore)

05.02.2009

0 Komente

Shikoni? Ne mund të marrim të gjitha së bashku nëse përpiqemi. Google  dhe Yahoo e Koresë kanë rënë dakord për të bashkuar disa prej shërbimeve të tyre kryesore, duke menduar se ata mund të përfitojnë nga partneriteti. Sipas marrëveshjes, video klipe nga versioni korean i YouTube do të shfaqen në harten e Koresë në Yahoo;gjithashtu, […]

Lexo artikullin e plote...

Google shfrytëzon 75 për qind të internetit

05.02.2009

0 Komente

Numri i përdoruesve të internetit në botë në vitin 2008 ka thyer kufirin prej një miliardi, derisa 75 për qind prej tyre i shfrytëzojnë shërbimet e kompanisë së internetit Google. Sipas të dhënave të kompanisë Comscore, Google vitin e kaluar e kanë vizituar 772 milionë përdorues, që është 32 për qind më shumë sesa në […]

Lexo artikullin e plote...

Interneti tani flet shqip! Google Translate tani përkrahë edhe gjuhën shqipe

03.02.2009

2 Komente

Google vazhdon të befasoj për të mirë. Kësaj radhe nga kompania me e famshme në botë vjen një lajm i mirë për ne shqiptarët. Tani e tutje nuk do të keni problem t’i vizitoni faqët e huaja edhe kur nuk kuptoni gjuhën, sepse me Google Translate ju do të mund të shiqoni atë faqe në […]

Lexo artikullin e plote...

GDrive e Google, do të zvogëloj nevojën e HD më madhësi të mëdha

26.01.2009

1 Komment

Shërbimi i Google i quajtur GDrive do të jetë një goditje e drejtëpërdrejtë për disqet e forta (hard disk), paralajmërojnë ekspertët. Ashtu siq është raportuar, GDrive do të lansohet gjatë këtij viti, dhe do t’ju mundësoj shfrytëzuesve të internetit të vendosin (ruajnë) dokumentët në serverat e Google. Kjo risi është bërë e njohur si  ‘cloud […]

Lexo artikullin e plote...

Rriten fitimet e Google, edhe përkundër krizes globale ekonomike

25.01.2009

0 Komente

Edhe pse kriza globale ka përfshirë kompanitë më të mëdha te të gjitha industrive në tërë rruzullin tokësor, për gjigandin e Internetit Google, gjërat nuk janë duke ecur edhe aq keq. Fitimi neto në qerekun e fundit të vitit 2008, ishte 382 milion dollar, apo 68% më pak në krahasim më perioden e njëjtë të […]

Lexo artikullin e plote...

Studimi i një fizikani: Kërkimi në Google ndikon në ndotjen e ambientit

20.01.2009

0 Komente

Te rish ulur perpara kompjuterit dhe te kerkosh ne motorin me te madh te kerkimit, Google, per te gjetur ate qe ke nevoje, i ben keq ambientit. Ky eshte rezultati i nje fizikani te Universitetit te Harvardit, Alexs Wissner-Gross, i publikuar ne revisten Time. Sipas ketij rezultati, cdo kerkim nga Google ne cdo kompjuter prodhon […]

Lexo artikullin e plote...

Carol Bartz, drejtoresha e re e Yahoo-së!?

13.01.2009

0 Komente

Sipas “The Wall Street Journal”,  Yahoo ka nënshkruar një marrëveshje me Carol Bartz, që kjo e fundit të bëhet drejtoresha ekzekutive (CEO) e Yahoo-së. Bartz do të zëvendesoj Jerry Yang, i cili pritet të largohet së shpejti nga ky post. Bartz ishte CEO në kompaninë Autodesk për plotë 14 vjet (1992 – 2006). Ajo poashtu […]

Lexo artikullin e plote...

Firefox ndahet nga Google, për tu bashkuar me Yandex-in rus

11.01.2009

0 Komente

Mozilla ka vendosur të largoj motorin e kërkimit Google nga shfletuesi i vet Firefox për përdoruesit në gjuhën ruse,  dhe në vend të tij të vendos motorin rus të kërkimit Yandex. Ky është një hap i madh për konkurentin kryesor te Google-s në tregun rus të kërkimeve në internet, ndërsa në anën tjetër një humbje […]

Lexo artikullin e plote...