RSS

Etiketa: "Formula 1"

Katër milionë e gjysmë euro për Hamiltonin

05.11.2008

0 Komente

Gara më dramatike e Formula 1 në shtegun “Interlagos” të Brazilit do të hyjë në analet e historisë, si njëra nga garat më emocionuese, gjë që tregon edhe fitorja e kampionit Lewis Hamilton me vetëm një pikë diferencë kundër rivalit kryesor për titull, pilotit të Ferrarit brazilianit Felipe Massa. Edhe pse në garë ishin këta […]

Lexo artikullin e plote...

Lewis Hamilton shpallet kampion

02.11.2008

0 Komente

Ngasësi i Mclarenit, Lewis Hamilton ka përfunduar në pozitën e pestë në garën e fundit dhe më dramatiken e kampionatit, atë për Çmimn e Madh të Brazilit duke fituar kështu edhe titullin e kampionit në Formula 1. Hamilton në xhiron e fundit të garës, i sulmuar nga gjermani Sebastian Vettel, humbi vendin e pestë ku […]

Lexo artikullin e plote...

Tojota largohet nga Formula 1?

20.10.2008

0 Komente

10 skuadra në garën e Shangait reaguan kundër planeve të FIA-s që nga sezoni 2010 skuadrat të kenë përbërës të njëjtë, sistem suspanconi dhe goma identike. Skuadrat e Formula 1 që tani kanë filluar të shfaqin pakënaqësitë e tyre lidhur me Planet e FIA-s (federatës ndërkombëtare të automobilizmit) që nga sezoni 2010 skuadrat të kenë […]

Lexo artikullin e plote...

Alonso fiton në Singapor

28.09.2008

0 Komente

Ish-kampioni i botës dhe piloti i Renault, Fernando Alonso, ka treguar se ai ende është një garues i madh, duke e fituar Garën e Madhe të Singaporit. Kampioni i dyfishtë i Botës ka shënuar triumfin e tij të 29-të në karrierë duke dalë para pilotit gjerman të Williams, Nico Rosberg, derisa i treti u rendit, […]

Lexo artikullin e plote...

Singapori dhe Formula 1 përgaditen për garën e natës

26.09.2008

0 Komente

Është mbajtur gara e parë stërvitore në rrugët e Singaporit ku ditën e diel do të mbahet gara e parë në mbrëmje në historinë e Formula 1. Britanezët heroin e tyre Hamilton e kanë emëruar ‘Vitezi i zi’ për shkak se ka qenë më i mirë nën reflektor Luis Hamilton nga McLaren arriti që një […]

Lexo artikullin e plote...