RSS

Etiketa: "FIFA"

FIFA me rregullore të re për futbollistët

11.12.2008

0 Komente

Federata Botërore e Futbolli (FIFA), ka aplikuar rregullore të re e cila ka të bëjë me kontratat e nënshkruara mes futbollistëve dhe klubeve të tyre amë. FIFA, deri tek të gjitha 208 federatat anëtare ka dërguar regulloren e re për “kontratat” dhe do të kërkojë që kjo të respektohet në maksimum. Kjo regullore e re […]

Lexo artikullin e plote...

FIFA i kthen letër FFK-së: Do ta rishqyrtojmë vendimin

06.11.2008

0 Komente

Pas letrës që FFK-ja i ka dërguar FIFA –së dhe UEFA-së dhe kontakteve të vazhdueshme të kryetarit të FFK-së, Fadil Vokrri me shumë zyrtarë të FIFA-së pas refuzimit të kërkesës së FFK-së për anëtarësim dhe për lejimin e ndeshjeve miqësore dhe pranimin e Certifikatës ndërkombëtare të FFK-së për kalimin e lojtarëve, sot në FFK ka […]

Lexo artikullin e plote...

Armend Dallku përzgjidhet në “Dream Team”-in e FIFA-s

10.10.2008

0 Komente

Mbrojtësi i djathtë i Kombëtares, është ndër lojtarët më të lirë për “t’u blerë” nga trajnerët virtualë të lojës zyrtare të FIFA-s, por ka statistikat ndër më të mirat pas dy ndeshjeve të para eliminatore, përkatësisht kundër Suedisë dhe Maltës. Futbollisti kosovar i Kombëtares shqiptare, Armend Dallku, i ka bërë vetes vend në “Ekipin e […]

Lexo artikullin e plote...

Spanja kryeson listën e FIFAs, Shqipëria në vendin e 83-të

08.10.2008

0 Komente

Kampioni i Evropës, Spanja, ka mbetur në krye të listës botërore të futbollit, derisa Brazili është ngjitur për dy vende dhe Rusia është rikthyer në top 10-shin, në publikimin më të ri të listës nga FIFA. Spanja kryeson me 1,643 pikë, duke u renditur e para, para Italisë (1,365) dhe finalistit të Euro 2008,Gjermanisë (1,336), […]

Lexo artikullin e plote...

FIFA nuk e ndëshkoi Poloninë

06.10.2008

0 Komente

FIFA evitoi sanksionet që mund të rrezikonin pjesëmarrjen e Polonisë në Boterorin 2010 për shkak të pezullimit shefit të federatës polake. FIFA ka arritur një marrëveshje me Federaten Futbollistike të Polonisë dhe nuk do të ketë sanksione ndëshkuese për futbollin në Poloni. Lajmin e konfirmoi presidenti i FIFA-s, Sep Blater, i cili theksoi se i […]

Lexo artikullin e plote...